AEÜ’de ‘Damardan pıhtı çıkarma’ ameliyatı yapıldı

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sami Karacan tarafından gerçekleştirilen ameliyat 10 gün önce bacak şişliği nedeni ile hastaneye müracaat eden hastaya uygulandı.

Yapılan ameliyat hakkında açıklamada bulunan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sami Karacan, damar içerisindeki pıhtıların hayati organlara sıçramaması için ameliyatın gerçekleştiğini söyledi. Karacan, “Hastamız 10 gün kadar önce bacak şişliği şikayeti ile acile başvurmuş, yapılan tetkikler de sağ bacağından başlayıp karın içinde büyük damarlara uzanan damar tıkanıklığı tespit edilmiş kliniğimize yönlendirilen hastamıza yatış yaptırıldı.

Damar açıcı ilaçlara kısmı cevap alınması üzerine ‘Venöz Trombektomi’ işlemi yapıldı. Damar içindeki pıhtının akciğer ve diğer hayati organlara ilerlememesi için önce damar içine koruyucu kafes filtre yerleştirdik, sonra pıhtı eritilir ilaç ve mekanik pıhtı parçalayıcı cihaz ile damar içindeki pıhtının parçalanıp çıkarılmasını sağladık daralan damara da balon ile genişletme uygulayarak açıklık sağladık” dedi.

Damarı ve damardaki pıhtısı temizlenen hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade eden Karacan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Damarı pıhtıdan temizlenen genç hastamız sağlığına kavuştu. Gençlerde çok nadir gözüken daha çok varisi olan kişilerde veya büyük ameliyat geçiren hastalarda olabilen bu tür damar tıkanıklığında yapılan bu tedavi yöntemi Kırşehir’imizde yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi işlemidir.

Ekibimizle birlikte bir süredir bu tur tedaviyi yapmamıza rağmen hastamızın çok genç olması ve gençlerde çok nadir görülmesi nedeni ile yaptığımız bu Anjiyo ile damar içinden pıhtı temizleme işlemi Kırşehir de genç hastada ilk defa uygulanan bir tedavi yöntemi olmuştur

Bir önceki yazımız olan AFAD 2017 yılında 47 kaza ve 4 kayıp vakasına müdahale etti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir