AK Parti Kırşehir Milletvekili Arslan Açıklaması

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Konya’da bulunan 26 parça Ahilik Belgesi’nin Kırşehir’e geri getirilmesi için çalışma başlattıklarını belirtti.

Milletvekili Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile kentte yapılması planlanan kültür etkinlikleri hakkında görüştüğünü aktardı.

Ahilik etkinlikleri kapsamında geleneksel olarak yapılan Şet Kuşatma Töreninin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi envanterine alınması konusunu da görüştüklerini anımsatan Arslan daha önce Konya’ya gönderilen 26 parça Ahilik Belgesi’nin Kırşehir’e tekrar geri getirilmesi için çalıştıklarımız sürüyor. şeklinde görüş bildirdi.

Arslan açıklamasında şunlara yer verdi:

Türküleri ve bozlakları hayattayken ‘Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri’ne alınan Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın kültürel mirasının korunması ve nesillere aktarılması amacıyla anma günü etkinleri düzenlenmesi için ödenek talebinde bulunduk. Etkinliklerde ülkemizin önde gelen ve Neşet Ertaş ile anısı olan sanatçıların davet edilmesini planlıyoruz.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Ödülleri günü düzenleyerek bu program kapsamında kültür-sanat ödülleri, edebiyatçı, geleneksel ve görsel vefa ödülleri verilmesini amaçlıyoruz. Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan fakat hizmet vermeyen Kırşehir Halk Müziği Müdürlüğü konusunda görüşmelerimizin netice vermesi ile Kırşehir’e Halk Müziği Müdürlüğü kadrosu verildi.

Bir önceki yazımız olan FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı gözaltına alındı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir