Anaokulunda çevre bilinci eğitimi

Eğitimin anaokulu temelli başladığını belirten Okul Müdiresi Nur Tiryakioğlu, çevre bilincini öğrencilerine anlatarak değil de onları çevreye adapte ettirip çevresel sorunları yaşatarak bilinç kazandırdıklarını söyledi.

Çevre Günü dolayısı ile gerçekleşen etkinliğe katılan öğrenciler ağaç dikip çevresel atıkları toplarken öğretmenleri de çocuklarla yapılan etkinliğe katıldı. TEMA görevlilerinin de desteğini alan öğrenciler, neden ağaç dikilmesi gerektiğini ve çevreyi kirletmenin oluşturacağı sorunları yaşayarak öğrendi.

Yapılan etkinliğin en önemli tarafının kazanılan bilinç olduğunu anlatan Tiryakioğlu, “Bulunduğumuz ortam yaşam alanımız bizim çevremiz ise çocuklarımız da o çevrede çevre bilinci eğitimi kazanmalı, neyi biliyor ne kadar algılıyor ve öğrendiklerimizi çevremize ne denli uyguluyoruz eğitimleri ile çocuklarımızın her birinin kazanımlarını birebir gözlüyoruz.”dedi.

Çocuklarının çevreyi basite almamaları eğitimi ile geleceğe güvenle bakabileceklerini anlatan okul müdiresi Nur Tiryakioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaşamlarımızı sürdürmek için çocuklarımızın geçmişlerinin ve geleceklerinin farkında olmaları gerekir. Çocuklarımıza çevrelerine geçmişte nasıl sahip çıkarlarsa gelecekte de güzel bir çevre bırakarak iyi bir yaşam alanı oluşturacaklarını anlatıyoruz. Onlardan bizlere gelen sorular ise bazen bizleri beklediğimizin üstünde düşündürüyor.

Çevrenin önemini kavrayan bir bireyin hayatının her alanında önemli kazanımlar elde edeceğini çok iyi biliyoruz. Geri dönüşüm, enerji, su, toprak, hava, plastik, her türlü atık madde hakkında bilinçli yetiştirdiğimiz çocuklarımız sahip olduğumuz çevrenin de önemini bizlere anlatıyor. Bu nedenle ağaç yaşken eğilir sözünü bizler çocuklarımız da uyguluyoruz.

Yaptığımız ufak müdahalelerle dahi çevrenin nasıl bozulduğunu verdiğimiz derslerimizle öğrencilerimize gösteriyoruz. Bilinmeli ki çevre bilinci doğa ile onu tüketen insanların dengeli kullanımları sonucu oluşur. Her birey sorumluluğunu yerine getirirse düzenli bir çevreye sahip olacağımıza inanıyorum”

Okulda TEMA Vakfı ile başlatılan etkinlik çocukların öğretmenleri ile ağaç dikimleri ve hatıra fotoğrafı çektirmeleri ile son buldu.

Bir önceki yazımız olan Şiddetli rüzgar ağaçları yerinden söktü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir