İlkokul öğrencilerine ‘Ağız ve Diş Sağlığı’ hizmetleri anlatıldı

Süleyman Türkmani İlkokulunda gerçekleştirilen etkinlikte ağız ve diş sağlığını da korumanın önemine değinen Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş ve Sağlık Müdürü Selçuk Büyüker, “2014 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları 0-6 yaş gurubu çocuklarda ilk beş hastalık arasında yer almakta 7-14 yaş gurubunda ise yüzde 24.6’lık dilimde ilk sırada yer almakta, Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de Sağlık Bakanlığı il merkezi ve ilçe merkezlerinde de ağız ve diş sağlığı hizmeti sunmaktadır dedi.

Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesi amacı ile bilgilendirmede bulunulduğunu ifade eden Selçuk Büyüker, “Ağız ve diş sağlığı hizmetlerini geliştirerek diş çürüğü sayısını en aza indirmeye çalışıyoruz. Öğrenci, öğretmen ve velilerin de katkı sunabileceği programlarla farkındalık eğitimleri yapıyoruz. Her geçen dönem de kontrollerin öğrenciler tarafından velilerinin de destekleri ile arttığını söyleyebiliriz diye konuştu.

Selçuk Büyüker, Sağlık Bakanlığı tarafından 2017-2018 öğretim yılında anasınıfı, ilk okul öğrencileri, mevsimlik tarım işçileri ve dezavantajlı guruplarda yer alan öğrencilerin farkındalık eğitimleri kazanması kapsamında 6 milyon 500 bin diş fırçası ve macun seti dağıtmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Program sonrasında, öğrencilere diş macunu seti ile birlikte broşür dağıtımı yapıldı.

Bir önceki yazımız olan CHP’li Hakkı Süha Okay: “Demokrasi için meydanlardayız” başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir