Kapalı omuz ameliyatı yapıldı

Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat ve Yrd. Doç. Dr. Hicabi Sezgin tarafından gerçekleştirilen ameliyat Kırşehir’de ilk olma özelliğini taşıyor.

Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat gerçekleşitirilen ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada, “Omuz eklemi vücudumuzdaki en hareketli eklemdir. Ancak bu hareketliliğinden kaynaklı olarak yaralanma riski oldukça yüksektir. Günümüzde omuz ile ilgili oluşan rahatsızlıkların büyük bir kısmı artroskopik yöntem ile kapalı olarak tedavi edilebilmektedir dedi.

Uygulanan yöntemin diğer yöntemlere göre avantajlı yanlarının da olduğunu ifade eden Basat, şunları kaydetti;

“Bu yöntemin açık yöntemlere göre olan avantajı ise omuz içindeki birçok rahatsızlığa aynı andan müdahale edebilme imkânı sunmasıdır.

Yani hastaların omuz ile ilgili tüm rahatsızlıklarının tedavisi aynı kesilerden yapılmakta ve ek kesilere gerek kalmamaktadır.

Kesinin yani bölgeye açılan küçük deliklerin sayısının az oluşu hastanın iyileşme süresini hızlandırmakta, cerrahi sonrasında hissedilen ağrının daha az olmasını sağlamakta ve daha küçük yaralar olduğu için görsellik açısından daha iyi görünmektedir.

Bu yöntemle, rotator manşet dediğimiz omuzun hareketini sağlayan özellikle omuzu yukarı kaldırmaya yarayan ana kas grubunun tamiri, omuzda kasların hareketini engelleyen ve gece uykudan uyandırmaya bile neden olabilen, kişinin yüzünü dahi yıkamasını engelleyebilecek ağrıya neden olan kemik sıkışıklıklarının tıraşlanması, özellikle sporcularda daha çok gördüğümüz tekrarlayan omuz çıkıklarının tedavisi, bazı omuz eklemini ilgilendiren kemik kırıklarının tedavisi, omuz etrafındaki bazı sinirlerin sıkışıklıklarına bağlı rahatsızlıkların tedavisi yapılabilmektedir.

Hastalarımızın rahatsızlıklarına bağlı olarak uyguladığımız cerrahi yöntem ile tedavi sürelerimiz yaklaşık 6-8 hafta arasında tamamlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Arkeolog Mehmet Göktürk: "Kırşehir’deki Selçuklu eserleri yok edildi" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir