Ticaret Borsası Veterineri Süleyman Özçiçek: “Kurbanlık hayvanın iç organlarını hayvanlara vermeyin”

Özçiçek açıklamasında, kurbanlık olarak kesilen hayvanın iç organlarında kist hidatik adında olabilecek bir hastalık nedeniyle kurbanlık olarak kesilen hayvanın iç organlarının hayvanlara verilmemesi gerektiğini belirtti. Kurbana acı çektirmeden ve hijyen kurallarına dikkat edilerek yapılan kesimin doğru olduğunu ifade eden Veteriner Süleyman Özçiçek, açıklamasında şunları kaydetti;

“Halk sağlığı kadar çevrede bulunan sokak hayvanlarının da sağlığı açısından kurban edilen hayvanın iç organlarının sokak hayvanlarına yedirilmemesi doğru olandır. Kurbanlık olarak kesilen hayvanın iç organlarında istenmeyen hastalıklara rastlanılabilir. Strese giren hayvan da kortizon salgılaması fazlalaşacaktır. Bu salgılama da etin kalitesinde değişime neden olabilir. Kesilen hayvanın iç organlarını kediye, köpeğe kesinlikle atmamalıyız. Çünkü ’kist hidatik’ diye bir hastalık var. Bu hastalık hayvandan insana yaygınlaşabilir. İnsanın iç organlarında ya da kaslarında kitleler oluşmasına sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Erasmus öğrencilerinden Zafer Bayramı Kutlaması başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir